Jakie właściwości posiada herbata czarna i komu jest polecana

Czarna herbata stanowi jeden z najpopularniejszych napojów. Sporo osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Zanim jednak popijanie czarnej herbaty stanie się naszym codziennym nawykiem, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na jej temat. Na szczęście, czarna herbata posiada całkiem sporo interesujących właściwości. Niestety, nie jest ona jednak wolna od wad. Należy więc uważać w szczególności na jej nadmiar.

Jak działa czarna herbata i komu jest polecana?

Czarnej herbacie nie sposób odmówić pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Jest ona bogata przede wszystkim w cenne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Picie tego napoju może więc zmniejszać ryzyko wystąpienia wielu chorób. Ze względu na dosyć wysoką zawartość kofeiny, czarna herbata ma właściwości pobudzające. Jest więc w stanie dodać nam energii niezbędnej do codziennych aktywności. Napar z czarnej herbaty jest w stanie zadziałać także odkażająco oraz przeciwzapalnie. Uważa się, że systematyczne jej popijanie jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy. Czarna herbata obniża także poziom cholesterolu. Po napar może sięgać tak naprawdę każdy, kto cieszy się względnie dobrym zdrowiem.

Kto powinien uważać na czarną herbatę i jakie są jej wady?

Niestety, mimo wielu dobroczynnych właściwości, czarna herbata nie jest całkowicie wolna od wad. Przede wszystkim, po napar ten nie powinny zbyt często sięgać osoby starsze oraz dzieci. Jego działanie pobudzające może być bowiem zbyt silne. U osób starszych, nadmiar kofeiny może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia. Niektórzy zarzucają czarnej herbacie zbyt intensywny smak. To, co dla niektórych jest wadą, dla innych będzie jednak zaletą. Dobrym pomysłem będzie na pewno testowanie różnych wersji smakowych czarnej herbaty. Można pokusić się o zakupienie takiej, w której skład wchodzą płatki suszonych kwiatów bądź kawałki owoców. Najlepiej wypijać nie więcej niż dwie filiżanki czarnej herbaty dziennie.